MEDYTACJA I MASAŻ DŹWIĘKIEM PRZY UŻYCIU MIS TYBETAŃSKICH
U zdrowego człowieka masaż dźwiękiem wspiera rozwój harmonii wewnętrznej oraz wzmacnia siły i energie potrzebne do realizowania zadań w codziennym życiu. Stymulowana jest również kreatywność i wszelkie twórcze siły, koncentracja, wzmacniana jest pamięć.
Natomiast w przypadku choroby masaż dźwiękiem pomaga przy dolegliwościach natury fizycznej, psychicznej i umysłowej oraz uwalnia stres i lęk.
Masaż dźwiękiem w ciele:
- Likwiduje napięcia karku i pleców
- Usuwa bóle głowy, brzucha, stawów, mięśni
- Reguluje przemianę materii
- Uwalnia od skurczów podbrzusza
- Uspokaja i pogłębia oddech
- Poprawia zdolności koncentracji
- Pomaga przejść w sposób łagodny i bezstresowy przez wszystkie fazy porodu
Masaż dźwiękiem w różnego rodzaju terapiach, w tym psychoterapii, okazuje się być wspaniałą metodą głębokiego odprężania klienta w stosunkowo krótkim czasie. Po zabiegu lub w jego trakcie klient może wejść w dany proces terapeutyczny, dzięki zastosowaniu dźwięku i innych metod terapeutycznych.
Osoba poddająca się masażowi słucha pięknych dźwięków, ale również odczuwa wibracje w ciele. Dźwięki mis wprowadzają ciało i umysł w stan głębokiego relaksu, osoba doświadcza momentu poczucia bycia tu i teraz. Około 5000 lat temu używano dźwięku w wedyjskiej sztuce leczenia.
Masaż dźwiękiem mis tybetańskich był poddany długoletnim badanom niemieckiego fizyka i radiestety Petera Heissa, który wykazał dobroczynne działanie dźwięku na ciało i dusze człowieka. Istota tego masażu leży w częstotliwości dźwięku wytwarzanego przez misy. Fale dźwiękowe wnikają głęboko w ciało i powodują wibracje komórek, te drgania sprawiają, że wibrujące pod wpływem stresu w niewłaściwym rytmie komórki, odzyskują swój pierwotny rytm i częstotliwość. Wibracje mis wprowadzają komórki w stan naturalnej równowagi i likwidują napięcie fizyczne i emocjonalne.
Relaksacyjny masaż dźwiękiem całego ciała trwa ok. 40-60 min. Standardowy zabieg przeprowadzany jest na leżąco. Osoba masowana układa się najpierw na brzuchu, a potem na plecach. Może też siedzieć podczas sesji lub leżeć tylko na plecach. Podczas zabiegu misy stawiane są w różnych miejscach na całym ciele, obok ciała lub prowadzone nad nim tak, aby całe ciało poddać harmonijnej wibracji. Dźwięki wydobywane są z mis za pomocą specjalnych filcowych pałeczek. Podczas zabiegu masażysta poświęca dużo uwagi miejscom, w których zazwyczaj gromadzi się sporo napięć. Są to: plecy, a szczególnie odcinek lędźwiowy kręgosłupa, barki i kark oraz splot słoneczny i brzuch.
Do zabiegu nie trzeba się rozbierać, należy tylko zadbać, by strój był wygodny, miękki, najlepiej bez guzików i metalowych elementów, które podczas masażu stykałyby się z misami, zakłócając ich dźwięk.
Masażu dźwiękiem nie wykonuje się u osób z wszczepionymi urządzeniami elektronicznymi, na przykład rozrusznikiem serca, oraz zaleca się ostrożne stosowanie u osób z problemami neurologicznymi. W przypadku ciąży nie powinno się go stosować przez pierwsze trzy miesiące, natomiast przez kolejne sześć nie należy masować okolic krzyża.
Wszechstronność zastosowania
Masaż dźwiękiem ma niezwykle szerokie zastosowanie – z powodzeniem wykorzystywany jest w odnowie biologicznej i kosmetyce, w pracy z dziećmi w przedszkolach i szkołach, w pracy z osobami niepełnosprawnymi, w domach opieki, hospicjach, sanatoriach itd. Jest wspaniałą pomocą dla kobiet spodziewających się dziecka – podczas ciąży i porodu. Leczniczy masaż dźwiękiem, wykonywany przez lekarzy i terapeutów, wspiera konwencjonalne metody leczenia.
Zobacz też terapię czakr >>